alpencamping_mountain

RADOŚĆ

alpencamping_fishing

RELAKS

Feel free to look around

alpencamping_grill

ZAWSZE ŚWIEŻE

alpencamping_coffee

WSPÓLNE CHWILE

NIEZALEŻNOŚĆ

Uzupełnianie klimatyzacji
Zamienny czynnik chłodniczy
Uzupełnienie klimatyzacji r314

Zamiennik do klimatyzacji

Czynnik chłodniczy to substancja chemiczna, która krąży w układzie zamkniętym klimatyzacji i jest niezbędna do prawidłowej pracy systemu chłodniczego. ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne i odpowiada za wymianę ciepła pomiędzy urządzeniem klimatyzacji a otoczeniem. Substancja ta wykorzystywana jest w różnych urządzeniach chłodniczych, które przeznaczone są głównie do schładzania pomieszczeń w budynkach i przestrzeni pasażerskich w samochodach. Stosowana jest również w różnego rodzaju urządzeniach handlowych, np. zamrażarkach lub automatach sprzedających.

 

Czynnik chłodniczy, oprócz funkcji wymiany ciepła, pełni jeszcze jedną ważną rolę, o której nie wszyscy wiedzą. Jego zadaniem jest również smarowanie sprężarki klimatyzacji oraz chłodzenie samego urządzenia. Funkcja ta ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ zapewnienia prawidłową pracę sprężarki oraz umożliwia długie i bezawaryjne działanie klimatyzacji. Z tego względu zalecane jest również, aby używać klimatyzacji przez cały rok. Zapewni to odpowiednie smarowanie układu, a dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo podróżujących, ponieważ włączona klimatyzacja zapobiega parowaniu szyb i poprawia widoczność dla kierowcy.

 

Niestety, w miarę upływu czasu, ilość czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji może spadać. Zmniejszanie się ilości tego czynnika może powodować spadek ciśnienia roboczego w układzie, co w efekcie przekłada się na mniejszą moc i wydajność urządzenia. Bazując na doświadczeniu i opinii różnych użytkowników, zakłada się, że ilość czynnika chłodniczego maleje średnio o 10% w ciągu roku. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji, należy regularnie kontrolować ilość tego czynnika w instalacji i uzupełniać go w razie potrzeby. Specjaliści twierdzą, że uzupełnianie klimatyzacji powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na dwa lata, jednak wszystko zależy od jakości i szczelności całego układu.

Czym uzupełniać klimatyzację

Wśród dostępnych na rynku czynników chłodniczych można wyróżnić czynniki syntetyczne oraz naturalne. Czynniki syntetyczne to takie, które zostały opracowane przez człowieka, natomiast czynniki naturalne to takie, które powstały w wyniku procesów zachodzących w przyrodzie.

 

Na rynku dostępne są również różnego rodzaju zamienniki do klimatyzacji, które wykazują podobne parametry pracy co oryginalne czynniki chłodnicze, ale są od nich zdecydowanie tańsze. Jednym z takich czynników jest preparat oferowany przez markę Alpentech. Ten zamienny czynnik do klimatyzacji stanowi doskonały substytut dla czynników R134a oraz R12. Charakteryzuje się on doskonałą skutecznością i wydajnością podczas pracy oraz nie powoduje korozji elementów instalacji chłodniczej. Jedno opakowanie czynnika o wadze netto 170 g odpowiada 453 g czynnika chłodniczego R134a lub 510 g czynnika chłodniczego R12. Pojemnik ma końcówkę z gwintem, która umożliwia jego szczelne połączenie z zestawem napełniającym podczas uzupełniania klimatyzacji. Oferowany produkt jest nietoksyczny i nie powoduje niszczenia warstwy ozonowej.

Uzupełnianie klimatyzacji

Uzupełnianie klimatyzacji polega na dodaniu wymaganej ilości czynnika chłodniczego do układu klimatyzacji. Usługę tę powinniśmy zlecić wykwalifikowanemu serwisowi, który dysponuje odpowiednim sprzętem do napełniania instalacji, jednak część osób decyduje się na wykonanie tego zabiegu samodzielnie.

 

Przed przystąpieniem do uzupełniania klimatyzacji należy zaopatrzyć się w określony czynnik chłodniczy, który jest przystosowany do danego układu chłodniczego. Dobrym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniego zamiennika do klimatyzacji, który może okazać się zdecydowanie tańszy, a zapewni te same parametry podczas pracy. 

 

Cena zamiennika chłodniczego zależy od rodzaju czynnika i wielkości opakowania. Zastanawiając się czym uzupełniać klimatyzację, warto skorzystać z rady ekspertów Inko-Time – producenta kartuszy gazowych.

 

Przystępując do samodzielnego uzupełniania klimatyzacji, należy przygotować przewód do napełniania z manometrem, zamienny czynnik chłodniczy marki Alpentech oraz rękawiczki i okulary ochronne. Procedura napełniania wygląda następująco:

  1. Odpal silnik i włącz klimatyzację.

  2. Odkręć nakrętkę na zaworze niskiego ciśnienia (pod maską).

  3. Zakręć wentyl na przewodzie do napełniania.

  4. Podłącz przewód do zaworu niskiego ciśnienia.

  5. Sprawdź ciśnienie na manometrze. Ciśnienie poniżej 25 psi oznacza konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego.

  6. Odkręć wentyl na przewodzie do napełniania.

  7. Przykręć pojemnik z zamiennym czynnikiem chłodniczym Alpentech.

  8. Rozpocznij uzupełnianie instalacji i kontroluj ciśnienie na manometrze. Zakres ciśnienia 25-55 psi oznacza prawidłową ilość czynnika chłodniczego.

  9. Odłącz przewód do napełniania i zakręć zawór niskiego ciśnienia.

Sprawdź również inny nasz produkt

W ofercie Inko-Time można znaleźć również popularny czynnik chłodniczy R600a marki Alpentech, który jest gazem nietoksycznym o bardzo niskiej szkodliwości dla środowiska. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi właściwościami termodynamicznymi i gwarantuje wysoką wydajność pracy urządzeń chłodniczych. Może stanowić zamienny czynnik do klimatyzacji pracujących z czynnikami R134a i R12.