Przebywanie na łonie natury relaksuje, uspokaja, wycisza, poprawia kondycję i koncentrację. Pozytywne efekty zdrowotne wynikające z czasu spędzonego w lesie czy górach można odczuć już po kilku godzinach, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się kilkudniowe wyprawy terenowe. Aby taki wyjazd był możliwy, należy wyposażyć się w szereg akcesoriów ułatwiających przeżycie w warunkach polowych. Choć w kwestii wyżywienia można oczywiście bazować na wcześniej przygotowanych posiłkach lub konserwach, to już po jednym czy dwóch dniach takiego jadłospisu pora jedzenia może przestać napawać nas optymizmem. Smak ciepłego posiłku po wysiłku fizycznym na łonie natury może być naprawdę wspaniały. Aby jednak przygotować takie danie, mamy do wyboru dwie opcje: ognisko lub kuchenkę turystyczną.
Rodzaje kuchenek turystycznych
Jeśli wybieramy się w teren, gdzie rozpalenie ogniska wymaga dodatkowych pozwoleń, których nie chcemy lub nie mamy czasu zdobywać, wtedy oczywistym wyborem będzie kuchenka. Mamy jednak do wyboru kilka jej rodzajów, z których każdy może się okazać przydatny w innych warunkach. Istnieją więc kuchenki na paliwo płynne, stałe oraz kuchenki turystyczne gazowe i elektryczne.
Największą popularnością cieszy się zdecydowanie kuchenka gazowa turystyczna. Wynika to przede wszystkim z łatwości obsługi. Nie bez znaczenia jest także stosunkowo niska waga i idąca za tym wygoda jej transportowania oraz to, że w naszym położeniu geograficznym właściwie nie ma przeciwwskazań do jej użycia. Takie kuchenki mają w swojej ofercie popularne firmy produkujące sprzęt turystyczny, jak na przykład alpen camping. Znajdziesz je także na naszej stronie w kategorii kuchenki turystyczne.
Kuchenki gazowe turystyczne – budowa
W skład kuchenki gazowej turystycznej wchodzą dwa podstawowe elementy: palnik i kartusz, w którym znajduje się gaz. Przy pierwszym zakupie warto zwrócić uwagę na to, jak ciężki jest palnik oraz na możliwie niski stopień skomplikowania budowy sprzętu. Z łatwością znajdziemy taki model w ofercie alpen camping. Dodatkowym elementem kuchenek gazowych turystycznych, w który warto zainwestować, jeśli wybieramy się w miejsca, gdzie warunki atmosferyczne mogą okazać się niesprzyjające, to wiatrochron. Służy on za dodatkowe zabezpieczenie przed silnym wiatrem.
Gotowanie z kuchenką gazową turystyczną
Za pomocą kuchenki turystycznej przygotujemy gorące napoje lub produkty błyskawiczne, a także żywność liofilizowaną. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy podgrzać wcześniej przygotowane i zawekowane potrawy lub posiłki w puszkach. Wielu naszych klientów chwali sobie kuchenki alpen camping ze względu na krótki czas rozgrzewania palnika – to z pewnością jedna z tych cech, która ułatwia cały proces gotowania. Kuchenka gazowa turystyczna to dodatkowe kilka kilogramów bagażu, ale ciepły posiłek po długim marszu może okazać się najlepszą nagrodą za jej spakowanie. Przygodę z gotowaniem w terenie możesz zacząć także z grillem gazowym.