Powodów wyrastania trawy i chwastów w przerwach pomiędzy kostką może być kilka. Najbardziej powszechnym jest nieodpowiednie położenie kostki, a precyzyjniej – złe przygotowanie terenu do jej układania. W takim przypadku pojawienie się mchu, chwastów czy też trawy to jedynie kwestia czasu. Jednak nawet przy odpowiednio położonym bruku w ogrodzie czy na podjeździe może pojawić się ten problem. Często po wywianiu piasku spomiędzy bruku jego miejsce zastępuje naniesiona przez wiatr ziemia – i tym samym problem wyrastającej spomiędzy kostek roślinności. Dla niektórych usuwanie jej to jedynie kwestia estetyczna. Warto jednak mieć świadomość, że system korzeniowy może mocno pogorszyć stan naszego chodnika. Z tego powodu tym problemem należy się zająć możliwie szybko i sprawnie.
Sposoby mechaniczne i chemiczne
Na rynku istnieje szereg produktów mających nieść pomoc właścicielom domów i ogrodów, którzy próbują uporać się z tym nawracającym problemem. Jednymi z najbardziej popularnych są skrobaki i szczotki. Choć rzeczywiście usuwają mchy i drobne chwasty, to z mocniej ukorzenionymi roślinami, a szczególnie trawą, mogą już nie dać sobie rady. Dodatkowo jest to zajęcie precyzyjne i czasochłonne. Kolejnym sposobem na usunięcie niechcianej zieleni spomiędzy bruku są myjki ciśnieniowe. One jednak również mają swoje ograniczenia, a dodatkowo wymagają zużycia wody i odpowiedniego ubioru.
Nieco bardziej inwazyjnym sposobem są środki chemiczne, które pomimo tego, że są skuteczne, to mogą negatywnie wpłynąć na resztę ogrodowego ekosystemu i wymagają odpowiedniego obchodzenia się z nimi ze względu na ich skład.
Ostateczne rozwiązanie – palnik gazowy na kartusze
Sposobem, który zdaje się całkiem dobrym kompromisem pomiędzy inwazyjnymi chemicznymi a czaso- i pracochłonnymi mechanicznymi rozwiązaniami jest palnik do trawy, a dokładniej palnik gazowy na kartusze. Urządzenie to składa się z dyszy, włącznika, rączki, mocowania źródła gazu, zaworka regulującego jego przepływ oraz wygodnego uchwytu. Praca z palnikami gazowymi na kartusze jest prosta i zdecydowanie mniej czasochłonna niż mechaniczne usuwanie trawy oraz chwastów, a jednocześnie ogranicza ona negatywny wpływ na środowisko. Palnik do trawy pozwala szybko i wygodnie rozwiązać tego typu problem. Palniki gazowe na kartusze mają wygodny uchwyt, który zapewnia stabilność podczas pracy, natomiast dysza gwarantuje precyzję.
Zanim sięgniesz po palnik do trawy
Czy istnieją przeciwwskazania do użycia palnika na kartusze? Jak w przypadku każdego sprzętu przed pierwszym użyciem konieczne będzie zapoznanie się z instrukcją obsługi, w celu zapewnienia sobie i powierzchni, na której pracujemy, bezpieczeństwa. Należy również zadbać o odpowiednie przechowywania palnika na kartusze oraz samych wkładów. Prawdopodobnie nie będzie też dobrym pomysłem korzystanie z palnika gazowego na kartusze w pobliżu małych dzieci. Obsługa urządzenia nie jest jednak skomplikowana, a doskonała precyzja i komfort pracy z palnikami gazowymi na kartusze to z pewnością dobre powody, aby rozważyć jego zakup. Utrzymanie chodników i ścieżek w dobrym stanie ma ogromny wpływ na odbiór całej przestrzeni. To także kwestia bezpieczeństwa, jako że rosnące pomiędzy kostkami brukowymi rośliny mogą z czasem skutkować sporymi nierównościami, szczególnie niebezpiecznymi zimą. Palnik na kartusze może okazać się Twoim największym sprzymierzeńcem w walce o nieskazitelny i bezpieczny podjazd czy ogrodową ścieżkę.